شماره‌ی خبر : ‌78205 | تعداد بازدید : 212
دوشنبه 18 اردیبهشت ماه 1402 ساعت 10:02

گرامی باد 18 اردیبهشت ماه روز فرهنگ پهلوانی

روز فرهنگ پهلوانی و ورزش های زورخانه ای فرصت خوبی است برای پرداختن به موضوع ارزشمندی که خصایل گرانبهای انسانیت را در خود نهادینه کرده است.

گرامی باد 18 اردیبهشت ماه روز فرهنگ پهلوانی

روز فرهنگ پهلوانی و ورزش های زورخانه ای فرصت خوبی است برای پرداختن به موضوع ارزشمندی  که خصایل گرانبهای انسانیت را در خود نهادینه کرده است.

فرهنگ پهلوانی تاریخی چند هزار ساله دارد و اصل و منشأ آن در روز شمار تاریخ پیدا نیست.پهلوان به واقع تربیت شده مکتب زورخانه است

زورخانه، خانه نیرومندی، شجاعت، آیین همت، پرورش روحیه سخاوت، جوانمردی میهن دوستی، و ترکیبی از هنر و ادب است. ورزش های زورخانه ای و کشتی پهلوانی ورزش ارزش هاست، ارزش های نیک که مردمان را به سوی صلح و نوع دوستی و ظلم ستیزی فرا می خواند. این ورزش آمیخته با فرهنگی است که در خون ایرانیان عجین گشته و ریشه در خاک پاک سرزمین ایران دارد.

میراث فرهنگی و معنوی از ارکان تحکیم هویت ملی و خود باوری این سرزمین است و شناساندن آن به جهانیان موجب شناخت ارزش های حاصل از حیات طولانی و انتقال ارزش های نهفته  این دیار کهن به سرتاسر دنیا است که امروزه توسط فدراسیون بین المللی ورزش های زورخانه ای و کشتی پهلوانی در 85 کشور دنیا گسترش یافته است.

فرهنگ پهلوانی میراثی است که امروزه جوامع از هر لحاظ نیازمند آن می باشند و در تمامی دنیا ستوده می شود. این گوهر گرانبهای زورخانه نماد سخاوت، ایثار، از خودگذشتگی، جوانمردی، شجاعت، و افتادگی است و نباید فراموش کرد «آنجا که آه مظلومی است بر دل پهلوان است».  مرام پهلوانی ورزش را از یک امر کاملا جسمی و فیزیکی بیرون آورده، چرا که زورخانه مکتب تربیت جسم و روح است.

ورزش پهلوانی در ایران همچون آیین حکیمانه است که در آن پهلوان تربیت می شود نه قهرمان ، پهلوانانی که فقط به زور بازو شهرت ندارند، پهلوانانی که دینشان را به هوای نفس خود نمی فروشند و خدمت به خلق را در سرلوحه کارهایشان قرار می دهند.

به امید اینکه این روز در فرهنگ تمامی کشورها به مناسبتی برای ساختن جهانی بهتر شناخته شود.


نام‌ :
ایمیل :
نمایش داده نمی‌شود
تلفن :
نمایش داده نمی‌شود
وبگاه‌ :
متن :
 

امتیاز هواداران باشگاه مس به یازده بازیکن این فصل با بیشترین دقایق بازی