باشگاه فرهنگی ورزشی صنعت‌مس‌کرمان
Sanat Mes Kerman F.C.
تاریخ روز
یکشنبه 3 تیر ماه 1403 ساعت 03:00:37
نوع قلم :‌   اندازه‌ی قلم :‌

گرامی باد 18 اردیبهشت ماه روز فرهنگ پهلوانی

دوشنبه 18 اردیبهشت ماه 1402 ساعت 10:02

روز فرهنگ پهلوانی و ورزش های زورخانه ای فرصت خوبی است برای پرداختن به موضوع ارزشمندی  که خصایل گرانبهای انسانیت را در خود نهادینه کرده است.

فرهنگ پهلوانی تاریخی چند هزار ساله دارد و اصل و منشأ آن در روز شمار تاریخ پیدا نیست.پهلوان به واقع تربیت شده مکتب زورخانه است

زورخانه، خانه نیرومندی، شجاعت، آیین همت، پرورش روحیه سخاوت، جوانمردی میهن دوستی، و ترکیبی از هنر و ادب است. ورزش های زورخانه ای و کشتی پهلوانی ورزش ارزش هاست، ارزش های نیک که مردمان را به سوی صلح و نوع دوستی و ظلم ستیزی فرا می خواند. این ورزش آمیخته با فرهنگی است که در خون ایرانیان عجین گشته و ریشه در خاک پاک سرزمین ایران دارد.

میراث فرهنگی و معنوی از ارکان تحکیم هویت ملی و خود باوری این سرزمین است و شناساندن آن به جهانیان موجب شناخت ارزش های حاصل از حیات طولانی و انتقال ارزش های نهفته  این دیار کهن به سرتاسر دنیا است که امروزه توسط فدراسیون بین المللی ورزش های زورخانه ای و کشتی پهلوانی در 85 کشور دنیا گسترش یافته است.

فرهنگ پهلوانی میراثی است که امروزه جوامع از هر لحاظ نیازمند آن می باشند و در تمامی دنیا ستوده می شود. این گوهر گرانبهای زورخانه نماد سخاوت، ایثار، از خودگذشتگی، جوانمردی، شجاعت، و افتادگی است و نباید فراموش کرد «آنجا که آه مظلومی است بر دل پهلوان است».  مرام پهلوانی ورزش را از یک امر کاملا جسمی و فیزیکی بیرون آورده، چرا که زورخانه مکتب تربیت جسم و روح است.

ورزش پهلوانی در ایران همچون آیین حکیمانه است که در آن پهلوان تربیت می شود نه قهرمان ، پهلوانانی که فقط به زور بازو شهرت ندارند، پهلوانانی که دینشان را به هوای نفس خود نمی فروشند و خدمت به خلق را در سرلوحه کارهایشان قرار می دهند.

به امید اینکه این روز در فرهنگ تمامی کشورها به مناسبتی برای ساختن جهانی بهتر شناخته شود.

لینک خبر‌ :: http://mes-fc.ir/news/?Id=78205